Тел. +38 (044) 221-23-63

Переносятся ли сроки проведения проверки в случаях утери, повреждения, порчи документов?

Відповідно до п. 44.5 ст. 44 Податкового кодексу України, у разі втрати, пошкодження або дострокового знищення документів, платник податків зобов'язаний у п'ятиденний строк з дня такої події письмово повідомити орган державної податкової служби за місцем обліку та зобов'язаний відновити втрачені документи протягом 90 календарних днів з дня, що настає за днем надходження повідомлення до органу державної податкової служби, митного органу. 
   
   А контролюючий орган, у разі неможливості проведення перевірки платника податків у випадках, передбачених цим підпунктом, переносить терміни проведення перевірок до дати відновлення та надання документів до перевірки в межах визначених цим підпунктом строків.
   
    Однак, на практиці, при отриманні від платника податків повідомлення про втрату, пошкодження, документів відмовляє в можливості скористатися нормою п.44.5 ст.44 ПКУ на підставі п.п. 6.10 ст.6 Наказу Мінфіну « Про затвердження Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку» від 24.05.1995р. №88, контролюючий орган зазначає : «У разі пропажі або знищення первинних документів, облікових регістрів і звітів керівник підприємства , установи письмово повідомляє про це правоохоронні органи та наказом призначає комісію для встановлення переліку відсутніх документів та розслідування причин їх пропажі або знищення для участі в роботі комісії запрошуються представники слідчих органів, охорони і державного пожежного нагляду».
   
    Водночас, відповідно до п.1.15 р.1 Методичних рекомендацій щодо порядку організації та проведення перевірок платників податків, затверджених наказом ДПА України від 14.04.2011 №213:
   
   «У разі якщо під час проведення документальної перевірки до органу ДПС за місцем обліку від платника податків надійшло повідомлення про втрату, пошкодження або дострокове знищення документів або документи були вилучені правоохоронними та іншими органами, у зв’язку з чим подальше проведення перевірки неможливе, особами, які здійснюють перевірку, складається акт довільної форми.
   
    В акті викладаються причини неможливості продовжувати перевірку у терміни, зазначені у направленні та наказі, та робиться відповідний запис про здійснення зазначеної перевірки після усунення причин, які призвели до неможливості проведення. Цей акт реєструється у Спеціальному журналі реєстрації актів у порядку, передбаченому п.1.8 цього розділу.
»
   
    Вважаємо, що дії контролюючого органа щодо перенесення строків перевірки законодавчо напряму пов’язані з нормами ПКУ та надходженням до ДПІ повідомлення платника податків про втрату, пошкодження документів та є достніми для перенесення строків проведення перевірки. Водночас, норми Наказу 88 від 24.05.1995р. стосуються випадків, пов’язаних з крадіжкою, пожежами та іншими випадками, для підтвердження яких залучаються правоохоронні органи та органи державного пожежного нагляду.
   
   Приписи ПКУ - п.44.5 ст.44, є спеціальною нормою, що регулює права та обов*язки платника податку та встановлює єдиний порядок застосування для СПД та контролюючого органу.
   
    У випадках, коли втрата документів не пов’язана з їх викраденням та іншими кримінальними подіями, а є лише пошкодженням, зіпсуванням та втратою їх первинного вигляду як документу (залиті водою, пошкоджені гризунами, тощо), пропонуємо з письмовим повідомленням надати контролюючому органу копію Наказу про призначення комісії та Акт про встановлення факту втрати, пошкодження документів з їх переліком.
   
   
   По матеріалам ТОВ «КУЛЬТУРА ФІНАНСІВ»